Styczeń

Ogród w styczniu

W styczniu miesiącu zimowym nie ma wielu prac związanych z pielęgnacją roślin. Nie oznacza to jednak, że możemy zapomnieć o odwiedzaniu naszego ogrodu. Ponieważ czasu jest jednak znacznie więcej niż w miesiącach wiosennych czy letnich to powinniśmy właściwie go wykorzystać. Postarajmy się więc odpowiednio przygotować do prac wiosennych. Zawczasu zaplanujmy siewy i sadzenie czy nawożenie naszych roślin. Przejrzyjmy również posiadany sprzęt oraz drobne narzędzia ogrodnicze. W zimie jest również doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy ogrodniczej.

Z pewnością zdobyte przez nas informacje zaowocują w nadcho-dzącym sezonie. Sięgnijmy więc po dostępną literaturę. Tam znajdziemy praktyczne informacje dotyczące uprawy i pielęgnacji roślin iglastych, liściastych i kwitnących oraz sposoby prawi-dłowego zakładania i prowadzenia trawników. W czasie lektury polecamy również zapoznać się z oferowanymi przez nas produktami. Już w styczniu radzimy także odwiedzić centrumy ogrodnicze. Ruch w tym czasie jest niewielki a ceny korzystne. Warto więc odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w najniezbędniejsze rzeczy. W ten sposób zaoszczędzimy czasu i energii, które później z pewnością będą nam bardzo potrzebne.

Dokonując zaplanowanych zakupów nie zapomnijmy o wcześniejszym zaopatrzeniu się w środki ochrony roślin. Pamiętajmy, że do zwalczania niektórych gatunków grzybów czy szkodników będziemy przystępować już wczesną wiosną. W doborze odpowiednich preparatów dużą pomocą będzie fachowe doradztwo . Tymczasem w ogrodzie styczniowe leniuchowanie nie zwalnia nas od konieczności pobielenia pni drzew owocowych. O ile nie zrobiliśmy tego wcześniej w grudniu to zabieg ten powinien być wykonany w pierwszych dniach stycznia. W ten sposób uchronimy drzewa przed skutkami dużych różnic temperatur pomiędzy dniem i nocą powodującymi przemarznięcie pni a w konsekwencji późniejsze ich pękanie. Sprawdźmy także czy nie rozwiązały się sznurki, którymi związaliśmy kolumnowe formy krzewów ozdobnych i w razie konieczności obwiążmy je ponownie. Nadmiar śniegu mógłby spowodować ich deformacje. W razie konieczności poprawmy również okrycia bylin zimujących w gruncie.

W styczniu nie możemy również zapomnieć o właściwej pielęgnacji roślin rosnących w naszych domach. W tym okresie, w wyniku ogrzewania, w pomieszczeniach jest najczęściej sucho i ciepło. Takie warunki stwarzają doskonałe możliwości do rozwoju niektórych szkodników. Z dużym prawdopodobieństwem możemy więc spodziewać się, że nasze rośliny zostaną zaatakowane przez drobne pajęczaki – przędziorki. Dlatego w momencie zauważenia delikatnej pajęczynki występującej najczęściej po spodniej stronie liści bezzwłocznie zastosujmy środek ochrony roslin

Z kolei zaobserwowanie charakterystycznych, schodzących pod paznokciem tworów w postaci płaskich tarczek oraz mniej lub bardziej wypukłych miseczek świadczy o pojawieniu się czerwców  owadów. W tej sytuacji radzimy zastosować jeden z oferowanych przez nas preparatów jak ACTELLIC 500 EC