Październik

Ogród w październiku

Trawniki

W październiku kończymy koszenie trawników. Trawa musi mieć czas aby odrosnąć przed nadejściem zimy. Pozwoli to na właściwe zgromadzenie składników pokarmowych umożliwiających przezimowanie darni oraz jej prawidłowy odrost na wiosnę.

Iglaki i liściaste

Październik jest doskonałym miesiącem na nawożenie naszych drzew. Pamiętajmy jednak, aby nie nawozić nawozami azotowymi, które przedłużają wegetację i mogą prowadzić do przemarzania pędów. Najlepiej zastosować obornik granulowany albo nawozy zawierające w swoim składzie przede wszystkim fosfor i potas. W ten sposób zwiększymy odporność naszych roślin na mróz.

Kwitnące

Kończymy również wysadzanie do gruntu cebul narcyzów i tulipanów oraz innych roślin cebulkowych. W kilka tygodni po ich posadzeniu zasilamy glebę nawozami mineralnymi. Radzimy w tym celu zastosować NAWÓZ KOLOROWY TARGET do kwitnących. Dostarczone w ten sposób składniki pokarmowe zostaną wykorzystane przez rośliny wczesną wiosną, zaraz po rozpoczęciu wegetacji.

W październiku powinniśmy pomyśleć o posadzeniu róż. Ponieważ w Polsce róże sprzedaje się niemal wyłącznie z odkrytym systemem korzeniowym, to posadzenie krzewów w tym terminie pozwoli im zdążyć ukorzenić się zwykle jeszcze przed zimą i dzięki temu wiosną wcześnie zaczną rosnąć.

Drzewa i krzewy owocowe

Pamiętajmy żeby po zbiorach pousuwać z drzew wszystkie pozostałe na nich owoce zaschnięte, pomarszczone i podgniłe. Niejednokrotnie są one porażone przez choroby i mogą być źródłem ich rozprzestrzeniania w następnym roku.