Marzec

Ogród w marcu

Trawniki

Po zejściu śniegu i przeschnięciu roślin trawnik wałujemy, a w miejscach ubytków wzruszamy glebę i podsiewamy. Pod koniec tego miesiąca warto rozpocząć wczesnowiosenne nawożenie trawnika nawozami do tego przeznaczoinymi ,w ten sposób umożliwimy naszym trawnikom bujny wzrost i soczystą zieleń przez cały sezon. Ponadto zawarte w mim mikroelementy zapewnią odpowiednia kondycję i stabilny wzrost traw. Dobrym rozwiązaniem jest również rozsypanie innych nawozów jak: SUBSTRAL do trawnika 100 dni lub wolnodziałającego OSMOVIT nawóz dwufazowy

Iglaki i liściaste

Nawozy rozsypujemy również pod drzewka i krzewy liściaste i iglaste. Radzimy zastosować nawoz do iglaków. Możemy również użyć innych produktów jak nawóz granulowany SUBSTRAL 100 dni do iglaków bądź otoczkowany nawóz dwufazowy OSMOVIT . Wiosną także w przypadku iglaków istnieje możliwość rozsypania nawozów długorozpuszczalnych OSMOCOTE. Pod koniec marca rozpoczynamy sadzenie nowych drzewek i krzewów.
Jeszcze przed rozwojem pąków możemy ciąć żywopłoty z krzewów iglastych oraz niektóre drzewa i krzewy liściaste. Koniecznie już na początku miesiąca sprawdzamy czy na świerkach nie pojawiła się mszyca świerkowa zielona. Aby zabezpieczyć się przed opadaniem igieł spowodowanym przez tego szkodnika już teraz możemy wykonać opryskiwanie. Zastosujmy jeden z dostępnych środków mszycobójczych jak:, ACTELLIC 500 EC, KARATE ZEON 050 CS, Warto również wykonać opryskiwanie takimi preparatami jak DANADIM PROGRESS 400 EC.

Kwitnące

Zasilamy ziemię wokół wschodzących narcyzów i tulipanów uważając, żeby rozsypywać nawozy tak, aby nie dostały się między młode liście. Zastosujmy nawóz do roślin kwitnących. W ten sposób dostarczymy roślinom wszystkie niezbędne składniki pokarmowe i to w odpowiednich proporcjach. W marcu przycinamy te krzewy, które będą kwitły latem i wczesną jesienią m.in. żylistki, krzewuszki, tawuły, kaliny, irgi, jaśminowce. Dzięki temu rośliny zdążą wytworzyć pąki kwiatowe na młodych przyrostach. Skracamy też róże:
Krzaczaste – na ok. trzy oczka pozostawiając na roślinie tylko 5 do 7 pędów głównych
Pienne powtarzające kwitnienie – na dwa oczka 7-10 cm od nasady. Po cięciu róże zasilamy najlepiej stosując nawóz do kwitnących.

Drzewa i krzewy owocowe

Prześwietlamy krzewy agrestu i porzeczek natomiast z porzeczki czarnej wycinamy wszystkie pędy mające więcej niż trzy lata. Podobnie postępujemy z malinami wycinając wszystkie pędy starsze niż dwuletnie, natomiast słabsze przycinamy do połowy ich długości. Ponownie bielimy pnie i konary drzew owocowych.