Luty

Ogród w lutym

Luty jest ostatnim miesiącem, w którym bez specjalnego zabiegania możemy jeszcze dokonać odpowiednich zakupów. Dlatego jeżeli nie odwiedziliśmy centrum ogrodniczego w styczniu możemy to zrobić jeszcze teraz. Zaopatrzmy się więc w odpowiednie ilość potrzebnych nawozów. Radzimy zwrócić uwagę na oferowane przez nas wieloskładnikowe nawozy przeznaczone do różnych grup roślin. Dzięki nim zaopatrzymy rośliny we wszystkie niezbędne składniki umożliwiające prawidłowy wzrost i rozwój. W tym miesiącu rośliny powoli zaczynają budzić się do życia. W związku z tym nadchodzi czas aby rozpocząć pierwsze prace ogrodnicze.

Trawniki

Pamiętajmy, żeby nie chodzić po trawniku jeżeli leży na nim śnieg. W przeciwnym wypadku doprowa-dzimy do powstania skorupy śnieżnej przez co ograniczymy możliwość dobrego przezimowania trawy. Zwiększymy także prawdopodobieństwo wystąpienia groźnej choroby grzybowej – pleśni śniegowej. Po jej ustąpieniu na naszym trawniku pozostaną „łyse” place.

Iglaki i liściaste

W lutym rozpoczynamy cięcie zimowe drzew i krzewów ozdobnych. Można prowadzić je do końca kwietnia. Jest to przede wszystkim cięcie sanitarne stosowane w celu usunięcia gałęzi uszkodzonych i porażonych przez choroby. Może być wykonywane niemal na wszystkich roślinach iglastych i liściastych. W okresach odwilży gdy gleba nie jest bardzo zamarznięta radzimy podlewać rośliny zawsze zielone. Uchroni to nas przed skutkami wysychania roślin będących efektem tzw. suszy fizjologicznej.

Kwitnące

Sprawdzamy przechowywane przez nas bulwy i cebule. Usuwamy egzemplarze chore i zniszczone. W lutym powinniśmy również zaopatrzyć się w nasiona roślin jednorocznych. Już teraz wiele z nich jak niecierpki, petunie czy lwią paszczę możemy wysiewać w domu. Pod koniec miesiąca możemy także rozpocząć bardziej obfite podlewanie roślin doniczkowych. Dotychczas robiliśmy to z dużym umiarem ze względu na panującą w ogrzewanych pomieszczeniach wysoką temperaturę oraz suche powietrze.

Drzewa i krzewy owocowe

W lutym rozpoczynamy także cięcie zimowe drzew owocowych, które prowadzimy do kwietnia. Najwcześniej można ciąć niektóre odmiany jabłoni i gruszy. Nieco później tniemy śliwy, wiśnie, morele i brzoskwinie oraz krzewy owocowe. Pamiętajmy przy tym, aby usuwać gałęzie suche oraz zniszczone. W miarę naszych możliwości zniszczmy pędy porażone przez choroby oraz zaatakowane przez szkodniki. W celu zabezpieczenia ran powstałych po cieciu przed infekcja powinniśmy posmarować je specjalna pastą. W tym celu możemy zastosować Maść ogrodniczą . Środek ten tworzy po wyschnięciu specjalną zabezpieczająca powłokę niewrażliwą na działanie czynników atmosferycznych.