Lipiec

Ogród w lipcu

Trawniki

Kontynuujemy nawadnianie, koszenie i nawożenie darni traw-nika. Nawożenie przeprowadzamy z wykorzystaniem NAWÓZU KOLO-ROWEGO TARGET do trawnika za-pewniającego dostarczenie wszyst-kich niezbędnych składników po-karmowych w odpowiedniej ilości i proporcjach. W razie konieczności powtarzamy odchwaszczanie che-miczne preparatami BOFIX 260 EC, STARANE 250 EC lub MNISZEK 540 SL.

Iglaki i liściaste

W lipcu kontynuujemy strzyżenie żywopłotów liściastych oraz zaczynamy formować żywopłoty iglaste. Po stwierdzeniu objawów występowania osutki sosny rośliny oraz podłoże wokół drzewa opryskiwać 2–3–krotnie co 14 dni od końca lipca aż do października stosując przemiennie preparaty DITHANE M-45 WG, TOPSIN M 500 SC, EUPAREN MULTI 50 WG.

Kwitnące

Na początku lipca po całkowitym zaschnięciu liści powinniśmy zakończyć wykopanie cebul tulipanów oraz pozostałych cebulowych, które zamierzamy przesadzić w inne miejsce. W lipcu systematycznie nawozimy nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących wszystkie kwitnące rośliny jednoroczne i dwuletnie. Stosujemy NAWÓZ KOLOROWY TARGET do roślin kwitnących bądź MAGICZNA SI¸A Nawóz do ogrodu z mikroelementami.

Ponieważ teraz panują najczęściej upały do skrzynek balkonowych można dodać specjalnego hydrożelu TERRA COTTEM. Hydrożel najlepiej wymieszać z ziemią przed posadzeniem roślin. Jego granulki w czasie podlewania chłoną wodę i pęcznieją, a potem w miarę potrzeby oddają ją korzeniom. Nawet w czasie upałów ziemia długo utrzymuje wilgoć. Jeśli nie zastosowaliśmy tego preparatu wcześniej należy zrobić to teraz. W tym celu możemy posłużyć się specjalnym dozownikiem GreenGun”, który pozwala na szybkie, bezpośrednie umieszczenie odżywki w donicy z ziemią. Oprócz wody rośliny w skrzynkach potrzebują również odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Dlatego powinniśmy je odpowiednio nawozić. Najlepiej więc zastosować wieloskładnikowy NAWÓZ KOLOROWY TARGET do kwitnących.

Drzewa i krzewy owocowe

Lipiec jest miesiącem, w który musimy liczyć się ze zintensyfikowaniem prac związanych z ochroną roślin. Teraz będziemy wykonywać opryski na mączniaki prawdziwe na porzeczkach i agreście. W tym celu zastosujemy NIMROD 250 EC, TOPSIN 500 SC czy BAYLETON 5 WP. Zwalczamy również mszyce, przędziorki oraz larwy motyli. Wśród dostępnych środków owadobójczych radzimy zaopatrzyć się w POLYSECT 003 EC. Preparat ten jest szczególnie przydatny ponieważ ma bardzo szerokie spektrum działania co oznacza, że zwalcza wiele różnych szkodników.

W lipcu szczególnie niebezpiecznymi owadami są tzw. zwójki liściowe – gąsienice motyli, które nie dość, że niszczą liście to prowadza także do deformacji owoców. Warto przeprowadzić więc zwalczanie także i tej grupy owadów. W tym celu możemy zastosować POLYSECT 003 EC, KARATE 025 EC lub BASUDIN 600 EW.