Grudzień

Ogród w grudniu

Iglaki i liściaste

Zanim spadnie śnieg musimy związać sznurkiem krzewy zawsze zielone o pokroju kolumnowym. W ten sposób zabezpieczymy się przed ewentualnym zdeformowaniem ich koron.

Musimy również pamiętać o regu-larnym otrząsaniu śniegu z ich koron.

Kwitnące

W grudniu miejsce sadzenia cebul okrywamy kilkucentymetrową warstwą torfu, rozdrobnionej kory, słomy lub suchych liści. Nie przeprowadzamy tego wcześniej, aby nie sprzyjać zagnieżdżaniu się gryzoni mogących zniszczyć cebule.

Drzewa i krzewy owocowe

W tym miesiącu z uwagi na nadciągające mrozy powinniśmy pobielić pnie drzew. Pobielone pnie słabo się nagrzewają co zapobiega powstawaniu ran i pęknięciom na pniach i grubszych konarach. Drzewka bielimy pędzlem używając do tego celu wapna gaszonego z dodatkiem klajstru z mąki lub gliny. Dzięki tym dodatkom zapobiegamy zmywaniu wapna przez opady.

Teraz powinniśmy zrobić przegląd swoich zapasów jakie zostały nam z całego roku. Przejrzyjmy wiec pozostałości nasion i zostawmy tylko te, które przydadzą się nam w nadchodzącym sezonie. Przyjrzyjmy się również zgromadzonym zapasom nawozów oraz środków ochrony roślin zwracając szczególną uwagę na te zawilgocone bądź przeterminowane. Możemy również dokonać przeglądu i konserwacji sprzętu. Z pewnością wiele elementów wymaga oczyszczenia, usunięcia rdzy, posmarowania odpowiednimi środkami a w ostateczności nawet wymiany. Przypuszczalnie będziemy więc musieli udać się do sklepów ogrodniczych żeby zakupić zestaw niezbędnych części zamiennych. W opryskiwaczach z całą pewnością należy sprawdzić jakość dysz opryskowych, które szczególnie łatwo ulegają zużyciu. Od ich działania w dużej mierze zależeć będzie efektywność zabiegów ochrony roślin przeprowadzonych w następnym sezonie.